Thalia Diva Forum
Welcome to Thalia Diva Fan Club!

Please Log in or Register!

Join the forum, it's quick and easy

Thalia Diva Forum
Welcome to Thalia Diva Fan Club!

Please Log in or Register!
Thalia Diva Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Thalia Diva Forum
Subscribe to Thalia Diva Youtube Channel https://www.youtube.com/user/thaliadivaGreekFC

You are not connected. Please login or register

Aspa Tsina

4 posters

Go to page : Previous  1, 2

Go down  Message [Page 2 of 2]

26Aspa Tsina - Page 2 Empty Re: Aspa Tsina Tue Jan 20 2009, 20:52

sylver

sylver
TD Dance Member

Πως πάει ο καινούργιος σου δίσκος;

Άσπα: Από ότι μαθαίνω πηγαίνει αρκετά καλά, ωστόσο δεν είμαι ο άνθρωπος που θα πάει τηλέφωνο στην εταιρία και να πει "παιδιά πείτε μου το νούμερο, που βρισκόμαστε στις πωλήσεις;" Εμένα δεν με απασχολεί.

Τι περιλαμβάνει ο νέος σου δίσκος, Ποιος σου έγραψε κομμάτια;


Άσπα: Λοιπόν, είναι 14 κομμάτια. 13 για την ακρίβεια συν ένα remix του Γιάννη, 14. Τα 12 τα έγραψε ο Δημήτρης ο Κοντόπουλος είναι γνωστός συνθέτης που έχει δώσει τραγούδια σε πολλούς καταξιωμένους καλλιτέχνες. Η αισθητική του πλησιάζει τη δική μου. Ένα κομμάτι έχει γράψει ο Μιχάλης Παπαθανασίου ο οποίος είναι μέλος των Goin Through. Και ένα έγραψε ο Σπύρος Κοντάκης ο οποίος είναι μουσικός είναι λίγο διαφορετικό, εναλλακτικός ήχος θα έλεγα. Στιχουργοί είναι ο Γιάννης Ρεντούμης ο Μ. Σφήκας και η Ναταλία Γερμανού. Η Ναταλία έχει καταφέρει να γράφει απλά αλλά όχι φθηνά. Σ ' αυτό βοηθάει ο συναισθηματισμός της αλλά και η ευφυΐα της. Δουλέψαμε όλοι πολύ αρμονικά και αυτό φαίνεται από το αποτέλεσμα. Δεν θέλω να φτάσω στο σημείο να ντρέπομαι για προηγούμενες δουλειές. Όλοι οι νέοι καλλιτέχνες βάζουν νερό στο κρασί τους. Εγώ φρόντισα η αναλογία νερού και κρασιού να είναι καλή για να διασφαλίσω τη δική μου καλλιτεχνική αξιοπρέπεια. Αν μπορώ να διαλέξω κάποιο κομμάτι θα έλεγα το "Εγώ αγάπη μου", το οποίο είναι κομμάτι ερμηνείας, δύσκολο, λαϊκό, -υπόγεια λαϊκό- κομμάτι. Επίσης το άλλο που ξεχωρίζω είναι το "Κι αν μου χρωστά η ζωή". Είναι πολύ ωραία τραγούδια που μπορείς να τα πεις πραγματικά με μια κιθάρα μόνο. Η ποιότητα, το μεγαλείο ενός τραγουδιού για μένα φαίνεται με το πρώτο άκουσμα, όταν το ακούς με μια κιθάρα ένα πιάνο και φωνή.

27Aspa Tsina - Page 2 Empty Re: Aspa Tsina Tue Jan 20 2009, 20:52

sylver

sylver
TD Dance Member

Ποιο προτιμάς από τα μουσικά όργανα; Ποιο σε συγκινεί;

Άσπα: Δύο είναι αυτά που μου αρέσουν πολύ. Η κιθάρα η κλασσική γιατί έχει ένα κρυφό αισθηματισμό και μια ευγένεια, η ακουστική είναι άλλο, η ηλεκτρική δεν μου αρέσει και μου αρέσει και το μπάσο. Το μπάσο έχει μία βαρύτητα κι έναν αισθησιασμό.


Δηλαδή τώρα να πούμε ότι είσαι και ρομαντική;

Άσπα: Ναι είμαι ρομαντική. Και δεν είμαι σνομπ.

28Aspa Tsina - Page 2 Empty Re: Aspa Tsina Tue Jan 20 2009, 20:54

sylver

sylver
TD Dance Member

Αυτή η αγριάδα πως βγαίνει; από πού; πως την εξηγείς;

Άσπα: Η αγριάδα- καλά το έθεσες- μου βγαίνει όταν νιώθω ότι απειλούμε, ότι αδικούμαι. Ίσως έχει να κάνει με την ορεινή καταγωγή του μπαμπά μου. Από τη μητέρα μου βέβαια υπάρχει αυτό το ανάλαφρο και πιο λεπτό. Ο αδελφός μου αντιδρά διαφορετικά. Αλλά στις μεγάλες εντάσεις είναι πολύ πιο έντονος από μένα. Γενικά όταν νιώθω κάτι το εξωτερικεύω άμεσα, δεν περιμένω να το εκλογικεύσω. Είμαι πολύ αυθόρμητη και παρορμητική.

Τι νιώθεις για εκείνους τους ανθρώπους που δέχονται οποιαδήποτε προσβολή τους έρχεται και δεν αντιδρούν; Μιλάω για καλλιτέχνες.


Άσπα: Τους λυπάμαι. Υπάρχουν τρόποι και τρόποι να κάνεις κάτι. Άλλοι επιλέγουν το "γλείψιμο", το προσκύνημα, τις Δημόσιες Σχέσεις άλλου τύπου. Εγώ προσπαθώ να καταφέρω αυτό που θέλω με τον πιο ανώδυνο τρόπο για μένα. Θυμήθηκα κάτι άλλο τώρα που θέλω να πω. Υπάρχουν μεγάλοι τραγουδιστές, καταπληκτικές φωνές που όμως έχουν κάνει τον κύκλο τους και σ' αυτή τη δουλειά χρειάζεται ανανέωση. Πως ο Δημόσιος υπάλληλος παίρνει σύνταξη κι έρχεται ο καινούργιος; Είναι φθορά η παραμονή τους. Βέβαια οι καλλιτέχνες εκτός του ότι είναι ιδιόρρυθμες προσωπικότητες, δεν μπορούν να ζήσουν κάτω από τη σκηνή. Για μένα το θέμα είναι να το καταλάβεις νωρίς.

Aspa Tsina - Page 2 Interv11

29Aspa Tsina - Page 2 Empty Re: Aspa Tsina Tue Jan 20 2009, 20:55

sylver

sylver
TD Dance Member

Εσύ θα το καταλάβεις πότε πρέπει να φύγεις;

Άσπα: Εγώ μπορεί να το καταλάβω πολύ πριν καν συμβεί. Όταν εγώ -αν με αξιώσει ο Θεός- θα έχω φτάσει να έχω κάνει μια σειρά δίσκους και θα έχω δώσει αυτό που θέλω και μπορώ να δώσω, θα το χω καταλάβει κι ο κόσμος θα το χει εισπράξει. Όποτε θα αποχωρήσω…


Και θα ασχοληθείς με τη δημοσιογραφία που έχεις σπουδάσει;


Άσπα: Όχι, ποτέ. Δεν μου αρέσει γιατί δεν μου η μετριότητα. Εγώ ξέρω ότι αν είχα ασχοληθεί με τη δημοσιογραφία θα ήμουν μέτρια γιατί δεν την αγαπούσα πραγματικά. Τώρα θα μου πεις: "Στο τραγούδι πιστεύεις ότι είσαι τέλεια"; Όχι όμως πιστεύω ότι μπορώ να βελτιωθώ. Με ενδιαφέρει, το ψάχνω. Η δημοσιογραφία δεν μ' ενδιαφέρει.


Έχεις πάρει το πτυχίο σου;

Άσπα: Ναι. Το πήρα στα τέσσερα χρόνια γιατί όλοι το αμφισβητούσαν αυτό.

30Aspa Tsina - Page 2 Empty Re: Aspa Tsina Tue Jan 20 2009, 20:55

sylver

sylver
TD Dance Member

Μέχρι που πιστεύεις θα φτάσει η καριέρα σου στο τραγούδι;

Άσπα: Δεν το ξέρω αυτό. Πάντως αν και διάλεξα -όπως είπες- δύσκολο δρόμο σε χαλεπούς μουσικούς καιρούς αυτό που πραγματικά θέλω δεν έχει σχέση με αμάξια, γούνες, μπράβους, πωλήσεις και σταριλίκια και είναι να φτάσω στο επιθυμητό σημείο. Αν όμως καμία εταιρία, κανένας δεν πιστέψει σε μένα σ' αυτό που θέλω, μπορεί να εγκαταλείψω από μόνη μου. Μη σου φανεί περίεργο αν του χρόνου βγω και κάνω δημόσια δήλωση ότι αποχωρώ γιατί βλέπω ότι δεν αρέσω. Έπειτα υπάρχει και ο στόχος της οικογένειας. Κάποια στιγμή σκέφτομαι ότι θέλω να κάνω παιδιά, να ζήσω σαν φυσιολογικός άνθρωπος.

Η οικογένεια παίζει σημαντικό ρόλο στη ζωή σου; Ποτέ θα παντρευτείς αλήθεια;


Άσπα: Κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό, αλλά νομίζω ότι πρώτα θα πρέπει να λυθεί το θέμα της δικής μου επαγγελματικής πορείας. Ο άνθρωπος μου είναι καθηγητής σε μουσικό σχολείο, είναι μουσικός, παίζει στις συναυλίες μου. Το δικό του επαγγελματικό έχει λυθεί. Συναισθηματικά είμαι ασφαλής αλλά πρέπει να τακτοποιήσω και όλα τα υπόλοιπα.

31Aspa Tsina - Page 2 Empty Re: Aspa Tsina Tue Jan 20 2009, 20:56

sylver

sylver
TD Dance Member

Πως βλέπεις το να δουλεύεις τη νύχτα;

Άσπα: Γενικά η νύχτα δεν μου αρέσει. Αλλά από θέμα δουλειάς δεν μπορώ να πω ότι είχα αντιμετωπίσει κάτι δυσάρεστο. Ούτε στα Τρίκαλα ούτε τώρα στην Αθήνα. Η σεζόν φέτος ήταν πολύ ήρεμη. Στο Rex ένιωθα ασφαλής.

Είχες άλλες προτάσεις για δουλεία; Γιατί επέλεξες το REX;


Άσπα: Πριν καταλήξω στο Rex μου είχαν γίνει προτάσεις από άλλους χώρους θα σου πω τις δυο πιο σημαντικές. Η μία ήταν για το Διογένη με την Άννα Βίσση και η άλλη με την Πέγκυ Ζήνα στον Απόλλωνα. Η αμοιβή αν πήγαιναν στα συγκεκριμένα μαγαζιά ήτανε η διπλάσια από του Rex. Εγώ επέλεξα το Rex συνειδητά. Δεν ήθελα να πάω σε δύο χώρους οι οποίοι απείχα πολλά χιλιόμετρα από αυτό που ήθελα εγώ να κάνω. Δεν δουλεύω για να κάνω τα εκατομμύρια και να πουλάω μούρη. Αν ήθελα να το κάνω αυτό θα το έκανα όταν βγήκα από το παιχνίδι με τη φόρα που είχα κι όταν μου ζητούσαν από διάφορα Clubs απ' όλη την Ελλάδα που μου έλεγαν "Άσπα έλα να εμφανιστείς απλά και θα πάρεις ένα εκατομμύριο". Μόνο να εμφανιστώ. Θα μπορούσα να έχω μια καβάντζα στην Τράπεζα και να κάθομαι ή να κυκλοφορώ με σεβρολέτ. Αυτά ο κόσμος δεν τα ξέρει. Κάποια στιγμή ο κόσμος πρέπει να αρχίσει και να υποψιάζεται για να πάνε όλα καλύτερα και στο καλλιτεχνικό και πολιτιστικό στερέωμα.

32Aspa Tsina - Page 2 Empty Re: Aspa Tsina Tue Jan 20 2009, 20:57

sylver

sylver
TD Dance Member

Μου δίνεις το ερέθισμα να σε ρωτήσω για την κ. Κ. Γαρμπή. Είχαν ακουστεί διάφορα.

Άσπα: Εγώ δεν είχα πολλά πολλά με την Καίτη Γαρμπή. Δεν με πρότεινε αυτή για το σχήμα στο Rex. O κ. Μαρασούλης με πρότεινε τον οποίο εκτιμώ πολύ και σαν άνθρωπο και σαν επιχειρηματία. Το λέω γιατί κάπου είχε ειπωθεί, ή γραφτεί ότι: "Η Καίτη Γαρμπή, πήρε την Άσπα στο σχήμα". Όχι δεν είναι έτσι. Με επέλεξε ο κ. Μαρασούλης από τα παιδιά του Fame Story. Είχα τυπικότατες σχέσεις μαζί της, όπως και με τον Λ. Λιβιεράτο και με τον Τ. Βοσκόπουλο. Δεν γίναμε ποτέ φίλες, μόνο ευγένεια. Δε με χρησιμοποίησε ποτέ στο πρόγραμμα της, δεν με έβγαλε μαζί της να πούμε ένα γυναικείο ντουέτο..

33Aspa Tsina - Page 2 Empty Re: Aspa Tsina Tue Jan 20 2009, 20:58

sylver

sylver
TD Dance Member

Θα το ήθελες εσύ;

Άσπα: Ναι. Το είχα προτείνει αυτό. Δεν έγινε. Δεν πειράζει.


Για ποιο λόγο; Φοβήθηκε;


Άσπα: Δεν ξέρω αν φοβήθηκε μπορεί απλά να θεώρησε ότι θα τρώγαμε χρόνο από το πρόγραμμα της. Με το Λάμπη Λιβιεράτο έκανε κάποια ντουέτα. Ίσως να θεωρούσε ότι δε δένουν οι φωνές μας επί σκηνής. Δεν ξέρω, Είχα κάνει την πρόταση μέσω του μαέστρου μου γιατί εγώ είχα άλλον μαέστρο τον κ. Γούναρη κι εκείνη τον κ. Λαϊνά. Είχε πει "θα το δούμε" αλλά δεν έγινε τίποτα. Η στάση μου απέναντι της δεν άλλαξε αλλά κι εκείνη ήταν πολύ ευγενής.


Έχεις κάνει φιλίες με τραγουδιστές; Υπήρχαν άνθρωποι που ήρθαν και σου είπαν "Ασπα σε παραδέχομαι"

Άσπα: Ναι, ο Στέλιος Ρόκκος ο οποίος μίλησε και δημόσια με τα καλύτερα λόγια αλλά και σε μένα προσωπικά. Ο Χ. Δάντης ο οποίος αυτός με επέλεξε να είμαστε μαζί στις συναυλίες, δεν του επιβλήθηκε από την εταιρία του. Πρέπει να πατάς γέρα στα πόδια σου έναν νέο καλλιτέχνη που έχει βγει με αυτή τη φόρα, να είσαι ακομπλεξάριστος. Ο Χρήστος Δάντης πιστεύω ότι είχε μία φωνή που μπορεί πολύ καλά να τραγουδήσει όλα τα είδη μουσικής. Έχει τραγουδήσει εξαιρετικά κομμάτια. Εμένα με ενδιαφέρει να δουλεύω με καλές φωνές. Δε με ενδιαφέρει αν ο άλλος είναι δύστροπος ή η προσωπική του ζωή. Επίσης ο Κων/νος Χριστοφόρου φωνητικά είναι πάρα πολύ καλός.

34Aspa Tsina - Page 2 Empty Re: Aspa Tsina Tue Jan 20 2009, 20:59

sylver

sylver
TD Dance Member

Ο Καραφώτης;

Άσπα: Ο Καραφώτης έχει πολύ καλή φωνή αλλά δεν ξέρω τι θα κάνει ρεπερτοριακά, όπως κι ο Θαλασσοχώρης

Για το Φοίβο τη γνώμη έχεις; Είναι γεγονός ότι τα τραγούδια του κάνουν μεγάλη επιτυχία.


Άσπα: Ο Φοίβος είναι πολύ ταλαντούχος άνθρωπος και βέβαια υπάρχουν κάποια τραγούδια του που θα θελα να τα έχω πει εγώ όπως υπάρχουν και άλλα που δεν μου αρέσουν. Στο δίσκο του Θάνου Πετρέλη ο οποίος ήταν συμμαθητής μου στη σχολή, τα τραγούδια που του έγραψε δεν θα κάνανε επιτυχία αν δεν είχαν την υπογραφή Φοίβος, αν δεν ακουγόταν ότι τα έγραψε ο Φοίβος. Εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα σαν πρωτοεμφανιζόμενη να στηριχθώ σε ένα μεγάλο όνομα για να κάνω επιτυχία. Δεν θα ένιωθα ότι πατάω γερά στα πόδια μου κι ότι χρησιμοποιώ σαν δεκανίκι έναν μεγάλο συνθέτη. Αν και αυτό ίσως θεωρηθεί εγωιστικό εγώ θέλω εκείνος που θα αγοράσει το δίσκο μου να θέλει να ακούσει εμένα, δεν θέλω να νιώθω ότι αγοράζουν το δίσκο μου που υπογράφει ο Φοίβος, που ότι κι αν υπογράψει γίνεται χρυσό. Είναι ο πιο επιτυχημένος, αυτός κι ο Γιώργος Θεοφάνους. Είναι σίγουρο ότι κάποτε τους ερμηνευτές τους ξεχνάμε, τα τραγούδια όμως θα μείνουν. Τραγούδια του Πλέσσα, Καλδάρα, Τσιτσάνη δεν είναι τυχαίο ότι από όποιον κι αν τα ακούσεις κάτι θα σου κάνει.

35Aspa Tsina - Page 2 Empty Re: Aspa Tsina Tue Jan 20 2009, 20:59

*D~A~D*

*D~A~D*
TD Aventurero Member

kale thano Laughing
mhn mou peis oti tha anevaseis kai photo ths apo to nhpiagwgeio lol!
aaaaaaaaaaaaaxaxaxaxaxaxaxaxaxaa Aspa Tsina - Page 2 720401

http://WWW.THALIA.COM

36Aspa Tsina - Page 2 Empty Re: Aspa Tsina Tue Jan 20 2009, 21:00

sylver

sylver
TD Dance Member

Να αλλάξουμε θέμα τώρα και να έρθουμε στα δικά μας. Ποιες είναι οι σχέσεις που έχεις με το Καρπενήσι;

Άσπα: Στο Καρπενήσι έχω ζήσει τα περισσότερα χρόνια της ζωής μου και τα σημαντικότερα για μένα. Παιδική κι εφηβική ηλικία. Οι καλύτεροι μου φίλοι μένουν εδώ. Κάθε μέρος είναι γεμάτο με αναμνήσεις. Καλές αναμνήσεις.

Παίζει ρόλο το να είσαι συνεχώς κοντά στο Καρπενήσι;

Άσπα: Για μένα παίζει ρόλο να είμαι σε επαφή με τους δικούς μου ανθρώπους. Μου λείπει αυτό. Είμαι με τον άνθρωπο μου, μοιράζομαι πράγματα αλλά οπωσδήποτε θέλω να βλέπω τη μητέρα μου συχνότερα. Με τον αδελφό μου μένουμε μαζί αλλά το σπίτι σου το πατρικό σου το χεις ανάγκη. Το γεγονός ότι πρόσφατα έχασα τον πατέρα μου και η τελετή της κηδείας έγινε εδώ, σημαίνει πάρα πολλά πράγματα για μένα και την οικογένεια μου. Υπάρχει ένα δέσιμο το οποίο δε θα σπάσει ποτέ. Βέβαια και με τον τόπο καταγωγής μου υπάρχει αυτό. Θα έλεγα ότι είμαι μοιρασμένη σε δύο πόλεις.

Aspa Tsina - Page 2 Interv12

37Aspa Tsina - Page 2 Empty Re: Aspa Tsina Tue Jan 20 2009, 21:01

sylver

sylver
TD Dance Member

Να σε ρωτήσω κάτι προσωπικό Ασπα. Ο θάνατος του πατέρα σου πόσο σε επηρέασε σαν άνθρωπο, σαν προσωπικότητα;

Άσπα: Πάρα πολύ. Κι έτυχε σε μία φάση που εγώ έπρεπε να μπω στο στούντιο. Είχα ήδη καθυστερήσει 15 μέρες, δεν μπορούσα να καθυστερήσω άλλο την ηχογράφηση του δίσκου. Βέβαια όταν έχεις έναν άρρωστο, το περιμένεις κάποια στιγμή. Αλλά εγώ δεν το είχα φανταστεί και νομίζω ότι δεν το χω συνειδητοποιήσει ακόμα κι ίσως να μην το συνειδητοποιήσω ποτέ. Μου είναι πολύ δύσκολη η απώλεια. Δεν παλεύεται με τίποτα. Ούτε με δουλειές, ούτε με παρέες. Το βίωσα πολύ άσχημα αυτό το γεγονός γιατί εκτός από το στούντιο που έπρεπε να μπω, μέσα σε δυο μήνες έπρεπε να εμφανιστώ σε μια μεγάλη πίστα που ο κόσμος θέλει να σε βλέπει σε ευφορία. Όταν νιώθεις ότι κάτι σε βαραίνει πρέπει να υποκριθείς. Η δουλειά το απαιτεί. Είναι πολύ επώδυνο αυτό. Αν προσέξεις και στο δίσκο δεν είμαι αφημένη τραγουδιστικά. Φαίνεται ότι η φωνή μου είναι πιεσμένη, μουντή.

Την εποχή του παιχνιδιού που είχαν συμβεί διάφορα και εδώ η μητέρα σου είχε κάποια προβλήματα. Σου τηλεφώνησε η μητέρα σου; πώς τα αντιμετώπισες;

Άσπα: Δεν με πήραν τηλέφωνο οι γονείς μου τότε. Έπαιρνα εγώ και μου έλεγε "Βρε παιδί μου μήπως δεν θα έπρεπε να τα λες αυτά; θα τελειώσει το παιχνίδι και θα πεις αυτά που θέλεις" και της έλεγα "Αυτό είναι δική μου υπόθεση. Αυτά που λέω πρέπει να τα πω. Τελεία και παύλα".

38Aspa Tsina - Page 2 Empty Re: Aspa Tsina Tue Jan 20 2009, 21:02

sylver

sylver
TD Dance Member

Το παιχνίδι ήταν και η ευκαιρία της επανάστασης σου;

Άσπα: Όχι καθόλου. Δεν ένιωθα ποτέ πιεσμένη από την οικογένεια μου για να κάνω επανάσταση. Ούτως ή άλλως όταν πέρασα στο Πανεπιστήμιο έφυγα από το σπίτι μου. Αναγκαστικά. Δεν ήθελα να φύγω. Και μετά που πήγα στα Τρίκαλα και δούλευα πάλι πηγαινοερχόμουν στο Καρπενήσι.

Πως ήταν εκείνα τα χρόνια που τραγουδούσες χωρίς να είσαι γνωστή;

Άσπα: Ήταν πολύ ωραία. Τραγουδούσα γιατί μου άρεσε να τραγουδάω, όχι για τα χρήματα. Αργότερα και μέσα από τη διαδικασία αυτή άρχισα να σκέφτομαι και τα χρήματα. Ήταν μια άλλη κατάσταση και κατάλαβα ότι όσο πιο ερασιτεχνικά το βιώνεις μέσα σου κάτι, τόσο πιο ελεύθερος είσαι και τόσο πιο καλά αποδίδεις.

Πως μετράς την αξία κάποιου; Από τους δίσκους που πουλάει ίσως;


Άσπα: Δε φαίνεται στις πωλήσεις, αλλά στις εμφανίσεις. Ο κόσμος που πληρώνει για να έρθει να σε δει στα μαγαζιά ή στις συναυλίες είναι αυτός που πραγματικά σε εκτιμά και σ' ακολουθεί.

39Aspa Tsina - Page 2 Empty Re: Aspa Tsina Tue Jan 20 2009, 21:02

sylver

sylver
TD Dance Member

Τώρα με την πειρατεία στα cd μπορείς να δεις την αξία κάποιου;

Άσπα: Η πειρατεία με ενοχλεί και ξέρεις γιατί; Γιατί το ποσοστό που θα πάρω εγώ είναι πολύ μικρό. Είναι της τάξης του 3% επί των πωλήσεων. Αλλά δεν είμαι μόνη μου, ο συνθέτης, ο στιχουργός, ο παραγωγός, ο φωτογράφος, όλοι αυτοί πρέπει να πληρωθούν. Όταν εγώ αγοράζω πειρατικά το cd του "Χ" καλλιτέχνη στερώ το μεροκάματο του άλλου. Το καταλαβαίνω βέβαια ότι οι τιμές των cd είναι πολύ ακριβές. Πρέπει να πέσουν οι τιμές κάτι που κάποιοι μεγάλοι καλλιτέχνες το κάνουν. Δεν έχω δει κανένα μικρό καλλιτέχνη να ρίχνει τις τιμές. Η πειρατεία δυστυχώς είναι ένα φαινόμενο που δεν είναι εύκολο να το αλλάξουμε. Εναπόκειται και στην ευαισθησία του άλλου που θα επιλέξει να αγοράσει το cd σου. Έχω έρθει στη δύσκολη θέση να έρχονται άνθρωποι να τους υπογράψω το cd μου και να έχουν το πειρατικό. Βρίσκομαι στο δίλημμα αλλά συνήθως τους λέω ότι δεν υπογράφω παρά μόνο τα αυθεντικά cd κι επιλέγω να τους δώσω ένα αυτόγραφο.

40Aspa Tsina - Page 2 Empty Re: Aspa Tsina Tue Jan 20 2009, 21:04

sylver

sylver
TD Dance Member

AFTH H SYNENTEFKSH EINAI ENA MHNA PRIN APO THN MOLIS PROHGOUMENH Razz

Ασπα Τσίνα

Μια μοναδική βραδιά απόψε στις 9:30 στο αμφιθέατρο της Βασικής Βιβλιοθήκης Καρπενησίου. Αν ο καιρός δεν το επιτρέπει η συναυλία θα δοθεί στο Συνεδριακό κέντρο


Aspa Tsina - Page 2 Interv13

41Aspa Tsina - Page 2 Empty Re: Aspa Tsina Tue Jan 20 2009, 21:04

sylver

sylver
TD Dance Member

Ξεπερνώντας αρκετές δυσκολίες που προέρχονται από το συμβόλαιό της, η Άσπα Τσίνα βρίσκεται σήμερα στην πόλη που πέρασε τα παιδικά και τα εφηβικά της χρόνια. Απόψε το βράδυ (28-7-04) θα τραγουδήσει για όλους τους φίλους της και όπως λέει η ίδια αυτό της δίνει ένα επιπρόσθετο άγχος.

Η Άσπα γεννήθηκε στην Λάρισα, αλλά τα παιδικά και τα εφηβικά της χρόνια τα πέρασε στο Καρπενήσι, ενώ αποφοίτησε από το Λύκειο Καρπενησίου και συνέχισε τις σπουδές της τελειώνοντας το πανεπιστήμιο στην Θεσσαλονίκη στο τμήμα της Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ. Τελικά όμως το τραγούδι ήταν αυτό που την κέρδισε, μιας και από μικρή τραγουδούσε σε χορωδίες στο Καρπενήσι. Η Άσπα παραχώρησε αποκλειστική συνέντευξη στα "Ευρυτανικά ΝΕΑ", η οποία λόγω πληθώρας ύλης θα δημοσιευθεί ολόκληρη στο επόμενο φύλλο. Σήμερα δημοσιεύουμε το σημείο της συνέντευξής της που αφορά το πρόγραμμα που θα παρουσιάσει απόψε αλλά και την ζωή της στο Καρπενήσι.

Απόψε η Ασπα θα παρουσιάσει ένα δίωρο πρόγραμμα αποκλειστικά για την πόλη που μεγάλωσε. Ένα πρόγραμμα όπως μας είπε με τραγούδια που αγαπά πραγματικά και σιγοτραγουδούσε με τους φίλους της. Τότε στα μαθητικά τα χρόνια…

42Aspa Tsina - Page 2 Empty Re: Aspa Tsina Tue Jan 20 2009, 21:05

sylver

sylver
TD Dance Member

Άσπα,απόψε θα παρουσιάσεις ένα πρόγραμμα σε ανθρώπους εδώ, στην πόλη που μεγάλωσες. Τι θα περιλαμβάνεται στο πρόγραμμα;

Άσπα: Το πρόγραμμα στο πρώτο μέρος θα περιλαμβάνει κάποια κομμάτια συναδέλφων που εκτιμώ.

Όπως;

Άσπα: Να μην το πούμε, να είναι έκπληξη. Είναι 2-3 κομμάτια στο πρώτο πρόγραμμα. Έτσι όπως το έχω τακτοποιήσει το πρώτο μέρος είναι λίγο ποπ ένα 20λεπτο με μισάωρο. Το δεύτερο και τρίτο μέρος αποτελείται από λαϊκά κομμάτια παλιά - έχει σημασία για μένα αυτό- πολύ γνωστά από πολύ μεγάλους συνθέτες και καταξιωμένες φωνές και χορευτικά και ακουστικά και ένα μικρό μέρος με λεζάντες. Λεζάντες με την έννοια του πιο ακουστικού. Κομμάτια από μεγάλους καλλιτέχνες όπως η Μαρινέλα , η Λίτσα Διαμάντη κτλ. Η επιλογή των κομματιών έχει γίνει από μένα με δυο κριτήρια. Το πρώτο είναι το περιεχόμενο τους, δηλαδή η μελωδία και ο στίχος και το δεύτερο είναι κατά πόσο ταιριάζουν στη δική μου φωνή.

43Aspa Tsina - Page 2 Empty Re: Aspa Tsina Tue Jan 20 2009, 21:05

sylver

sylver
TD Dance Member

Ποια είναι τα συναισθήματα σου.

Άσπα: Μου δημιουργεί επιπρόσθετο άγχος αυτό το πράγμα. Όταν βγαίνεις να τραγουδήσεις μπροστά σε κόσμο που δεν γνωρίζεις υπάρχει το άγχος να αποδώσεις όσο καλύτερα μπορείς αλλά ίσως επειδή δε θα τους ξαναδείς. Τώρα στην περιοδεία που κάνουμε με τον Δάντη και τον Χριστοφόρου είχα το άγχος που έχουμε πάντα, αλλά μέσα σε λογικά πλαίσια. Όταν βγαίνεις να τραγουδήσεις μπροστά σε οικείους, από τον πιο κοντινό συγγενή, που μπορεί να είναι η μητέρα σου, ο αδερφός σου, φίλος σου, ο άνθρωπος σου, το πράγμα δυσκολεύει για σένα. Δηλαδή βλέπεις στα μάτια τους επειδή είναι άνθρωποι που τους γνωρίζεις…

Ξέρουν και τις αδυναμίες σου ίσως;

Άσπα: Βέβαια, ίσως σε διαβάζουν πιο εύκολα από ότι κάποιος άνθρωπος, ο οποίος έχει απλά την τηλεοπτική εικόνα από εσένα, που έχει πάρει όλη αυτή την εικόνα από φωτογραφίες και περιοδικά. Νιώθεις πιο έντονα στρεσαρισμένος αυτό είναι το αρνητικό του πράγματος το υπερβολικό άγχος. Το θετικό είναι ότι νιώθεις ότι εκείνη την στιγμή προσφέρεις διασκέδαση, ψυχαγωγία, γιατί έτσι το βλέπω εγώ, σε ανθρώπους δικούς σου. Είναι πολύ ωραίο πράγμα να δίνεις χαρά στους δικούς σου

44Aspa Tsina - Page 2 Empty Re: Aspa Tsina Tue Jan 20 2009, 21:06

sylver

sylver
TD Dance Member

Παλιότερα που ήσουνα εδώ στο Καρπενήσι, τραγουδούσες με την παρέα σου; Ξέρανε το κρυφό σου ταλέντο;

Άσπα: Γενικά ξέρανε ότι έχω καλή φωνή, έκανα κάποια μαθήματα πιάνου εδώ πέρα, τραγουδούσα στις χορωδίες. Δεν ήταν κάτι άγνωστο.


Κρατάς επαφή με τις παλιές σου παρέες από το σχολείο τώρα που άλλαξε η ζωή σου; Τι συζητάτε όταν βρίσκεστε;


Άσπα: Βέβαια έχω επαφή και συζητάμε τα πάντα. Όπως και πριν. Δεν έχει αλλάξει κάτι πέρα του ότι η επικοινωνία μας είναι πιο αραιή. Εγώ δεν έχω την ευκαιρία να έρχομαι συχνά στο Καρπενήσι γιατί ο χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος λόγω των υποχρεώσεων που έχω. Δεν προλαβαίνω να πάω να δω και τη μητέρα μου. Τώρα είχα να 'ρθω στο Καρπενήσι τρεις μήνες, μπορεί και παραπάνω.

Θεωρείς ότι αυτό είναι μεγάλο χρονικό διάστημα για κάποιον που κάνει την καριέρα που κάνεις εσύ;


Άσπα: Ναι, για μένα είναι μεγάλο χρονικό διάστημα. Για μένα παίζει ρόλο να είμαι σε επαφή με τους δικούς μου ανθρώπους. Μου λείπει αυτό. Είμαι με τον άνθρωπο μου, μοιράζομαι πράγματα αλλά οπωσδήποτε θέλω να βλέπω τη μητέρα μου συχνότερα. Με τον αδελφό μου μένουμε μαζί αλλά το σπίτι σου το πατρικό σου το χεις ανάγκη.

45Aspa Tsina - Page 2 Empty Re: Aspa Tsina Tue Jan 20 2009, 21:07

sylver

sylver
TD Dance Member

Ήταν μεγάλη απόφαση να έρθεις στο Καρπενήσι και να παρουσιάσεις αυτό το πρόγραμμα. Ξέρουμε ότι συμμετέχεις σε ένα σχήμα και έχεις πολλές υποχρεώσεις αυτό το καλοκαίρι. Μπορείς να μας πεις τι συνετέλεσε στο να έρθεις;

Άσπα: Είμαι δεσμευμένη, βάσει συμβολαίου μέχρι τις 30 Σεπτεμβρίου να κάνω κάποιες εμφανίσεις με το Χρήστο Δάντη και τον Κων/νο Χριστοφόρου. Η περιοδεία που κάνουμε από κοινού είναι μεγάλη -να φανταστείς υπάρχουν κάποια κενά μιας μέρας από τη μια εμφάνιση στην επόμενη- σε διάφορα μέρη της Ελλάδας. Πήγαμε Κύπρο, θα πάμε Ρόδο, Σάμο, Πάτρα, Ηγουμενίτσα. Όταν είσαι δεσμευμένος να συμμετάσχεις σε ένα σχήμα, είναι άσχημο να εμφανίζεσαι μόνος σου και για μία φορά. Και ειδικά στο Καρπενήσι, που είναι απομακρυσμένο και δεν έχει έντονη πολιτιστική δραστηριότητα -κακά τα ψέματα. Ήταν και επιθυμία μου να έρθω στο Καρπενήσι και να παρουσιάσω το πρόγραμμα γιατί και εδώ έχω εισπράξει αγάπη. Υπήρξαν άνθρωποι που με υποστήριξαν καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Ξέρω ότι αγόρασαν το δίσκο μου. Υπάρχουν εδώ άνθρωποι που με αγαπάνε, πιστεύουν στο ταλέντο μου και θεωρώ υποχρέωση μου να 'ρθω και να τους παρουσιάσω αυτό που κάνω με τον καλύτερο τρόπο. Βέβαια μέσα μου υπήρξε μία δυσκολία στο να πάρω αυτή την απόφαση γιατί δεν θέλω σε καμία περίπτωση να έρθω σε ρήξη με τους ανθρώπους που με εμπιστεύτηκαν και με πήραν μαζί τους. Παρόλα αυτά έκανα μία συζήτηση με την υπεύθυνη της περιοδείας μας, και πήρα το "ok"

46Aspa Tsina - Page 2 Empty Re: Aspa Tsina Tue Jan 20 2009, 21:07

sylver

sylver
TD Dance Member

Είναι μία έκτακτη εμφάνιση δηλαδή.

Άσπα: Ναι, που γίνεται για πολύ συγκεκριμένο σκοπό. Θέλω να προσφέρω αυτό που μπορώ στους ανθρώπους που μεγάλωσα μαζί τους, που ζήσαμε πολλά μαζί, που με στήριξαν, σε ανθρώπους που δεν είχαν την ευκαιρία να έρθουν στον Αθήνα το χειμώνα και να με ακούσουν.

Ποιες είναι οι σχέσεις που έχεις με το Καρπενήσι;

Άσπα: Στο Καρπενήσι έχω ζήσει τα περισσότερα χρόνια της ζωής μου και τα σημαντικότερα για μένα. Παιδική κι εφηβική ηλικία. Οι καλύτεροι μου φίλοι μένουν εδώ. Κάθε μέρος είναι γεμάτο με αναμνήσεις. Καλές αναμνήσεις. Το γεγονός ότι πρόσφατα έχασα τον πατέρα μου και η τελετή της κηδείας έγινε εδώ, σημαίνει πάρα πολλά πράγματα για μένα και την οικογένεια μου. Υπάρχει ένα δέσιμο το οποίο δε θα σπάσει ποτέ. Βέβαια και με τον τόπο καταγωγής μου υπάρχει αυτό. Θα έλεγα ότι είμαι μοιρασμένη σε δύο πόλεις.

47Aspa Tsina - Page 2 Empty Re: Aspa Tsina Tue Jan 20 2009, 21:08

sylver

sylver
TD Dance Member

Μια προσωπική ερώτηση. Ο θάνατος του πατέρα σου, πόσο σε επηρέασε σαν άνθρωπο, σαν προσωπικότητα, και στην δουλεία σου;

Άσπα: Πάρα πολύ. Κι έτυχε σε μία φάση που εγώ έπρεπε να μπω στο στούντιο. Είχα ήδη καθυστερήσει 15 μέρες, δεν μπορούσα να καθυστερήσω άλλο την ηχογράφηση του δίσκου. Βέβαια όταν έχεις έναν άρρωστο, το περιμένεις κάποια στιγμή. Αλλά εγώ δεν το είχα φανταστεί και νομίζω ότι δεν το χω συνειδητοποιήσει ακόμα κι ίσως να μην το συνειδητοποιήσω ποτέ. Μου είναι πολύ δύσκολη η απώλεια. Δεν παλεύεται με τίποτα. Ούτε με δουλειές, ούτε με παρέες. Το βίωσα πολύ άσχημα αυτό το γεγονός γιατί εκτός από το στούντιο που έπρεπε να μπω, μέσα σε δυο μήνες έπρεπε να εμφανιστώ σε μια μεγάλη πίστα που ο κόσμος θέλει να σε βλέπει σε ευφορία. Όταν νιώθεις ότι κάτι σε βαραίνει πρέπει να υποκριθείς. Η δουλειά το απαιτεί. Είναι πολύ επώδυνο αυτό. Αν προσέξεις και στο δίσκο δεν είμαι αφημένη τραγουδιστικά. Φαίνεται ότι η φωνή μου είναι πιεσμένη, μουντή.

48Aspa Tsina - Page 2 Empty Re: Aspa Tsina Tue Jan 20 2009, 21:08

sylver

sylver
TD Dance Member

Την εποχή του παιχνιδιού είχαν συμβεί διάφορα και εδώ η μητέρα σου είχε κάποια προβλήματα. Πώς τα αντιμετώπισες;

Άσπα: Δεν με πήραν τηλέφωνο οι γονείς μου τότε. Έπαιρνα εγώ και μου έλεγε "Βρε παιδί μου μήπως δεν θα έπρεπε να τα λες αυτά; Θα τελειώσει το παιχνίδι και θα πεις αυτά που θέλεις" και της έλεγα "Αυτό είναι δική μου υπόθεση. Αυτά που λέω πρέπει να τα πω. Τελεία και παύλα".


Το παιχνίδι ήταν και η ευκαιρία της επανάστασης σου;

Άσπα: Όχι καθόλου. Δεν ένιωθα ποτέ πιεσμένη από την οικογένεια μου για να κάνω επανάσταση. Ούτως ή άλλως όταν πέρασα στο Πανεπιστήμιο έφυγα από το σπίτι μου. Αναγκαστικά. Δεν ήθελα να φύγω. Και μετά που πήγα στα Τρίκαλα και δούλευα, πάλι πηγαινοερχόμουν στο Καρπενήσι.

Πως ήταν εκείνα τα χρόνια που τραγουδούσες χωρίς να είσαι γνωστή;


Άσπα: Ήταν πολύ ωραία. Τραγουδούσα γιατί μου άρεσε να τραγουδάω, όχι για τα χρήματα. Αργότερα και μέσα από τη διαδικασία αυτή άρχισα να σκέφτομαι και τα χρήματα. Ήταν μια άλλη κατάσταση και κατάλαβα ότι όσο πιο ερασιτεχνικά το βιώνεις μέσα σου κάτι, τόσο πιο ελεύθερος είσαι και τόσο πιο καλά αποδίδεις.

49Aspa Tsina - Page 2 Empty Re: Aspa Tsina Tue Jan 20 2009, 21:10

sylver

sylver
TD Dance Member

AFTA GIA TH LATREFTH ASPA POU EIDA OTI SAS ARESE KAI DEN MPOROUSA NA KRYPSW KAI GW TO KAHMENOULI TA SYNAISTHIMATA MOU Razz
THEA cheers
OMWS EPELEKSE NA APEXEI KAI AFTO SIGOURA STOIXISE No
KRIMA GIATI KAI KALH FWNH EXEI KAI EMFANISH KAI GENIKA KATI TO DIAFORETIKO Very Happy
ALLA POTE DE KSEREIS Rolling Eyes
OLA EINAI PITHANA SAFTH TH ZWH Aspa Tsina - Page 2 68461
E DAD Question

50Aspa Tsina - Page 2 Empty Re: Aspa Tsina Tue Jan 20 2009, 21:17

*D~A~D*

*D~A~D*
TD Aventurero Member

emena mou aresei poly Smile
to exw ksanapei Wink
exw kai ta 3 cd ths Very Happy
kai ena terastio poster kartolina What a Face
perimenw oti kai na kanei Aspa Tsina - Page 2 68461

http://WWW.THALIA.COM

Sponsored content



Back to top  Message [Page 2 of 2]

Go to page : Previous  1, 2

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum