Thalia Diva Forum
Welcome to Thalia Diva Fan Club!

Please Log in or Register!

Join the forum, it's quick and easy

Thalia Diva Forum
Welcome to Thalia Diva Fan Club!

Please Log in or Register!
Thalia Diva Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Thalia Diva Forum
Subscribe to Thalia Diva Youtube Channel https://www.youtube.com/user/thaliadivaGreekFC

You are not connected. Please login or register

giwrgos kapountzidhs

Go down  Message [Page 1 of 1]

1giwrgos kapountzidhs Empty giwrgos kapountzidhs Fri Jan 16 2009, 00:00

*D~A~D*

*D~A~D*
TD Aventurero Member

Γιώργος Καπουτζίδης
"Γιατί αφήνω την τηλεόραση"


Σάββατο απόγευμα με κρύο, αέρα και ηλεκτρικές σόμπες μες στα περίπτερα στην Πανεπιστημίου. Κατεβαίνω στο Μι­κρό Παλλάς προσπερνώντας ένα τσούρ­μο κοριτσάκια, που έχουν κυκλώσει έναν τύπο με γαλάζιο αντιανεμικό και σκού­φο, φωνάζοντας και τραβώντας φωτογρα­φίες στα κινητά. «Μα ο κύριος Καπουτζί­δης ανέβηκε να σας συναντήσει, δεν τον είδατε;». Αντιλαμβάνομαι πως ο άνθρω­πος κάτω από το σκουφί ήταν ο Γιώργος που, ναι, είναι σταρ, αλλά ντρέπεται και κοκκινίζει όταν του το λέω. Γιατί απλού­στατα έτσι είναι ο Γιώργος: Ένας σταρ της τηλεόρασης που κάνει ραδιόφωνο, μένει στην Κυψέλη, κυκλοφορεί στην πόλη με το μετρό, πωρώνεται με τα ταξίδια, το στί­βο και τον Πανσερραϊκό, ζει τις πρεμιέρες του σαν έρωτα, λατρεύει τους φίλους του και -κυρίως- μισεί καθετί που είναι πόζα και επίφαση και όχι πραγματική ζωή. Και αυτό είναι σοφία.



Πώς και βγήκες στα μικρόφωνα, και μάλιστα σε αθλητική εκπομπή;

Την ιδέα είχε ο Βασίλης Σαμπράκος, ο οποίος ήξερε πως ασχολούμαι με αθλη­τικά - μάλιστα, όταν επρόκειτο να ξεκι­νήσει η Εξέδρα το Μάρτιο, μου είχε ζη­τήσει να αναλάβω μια στήλη. Στην αρχή το σκέφτηκα, αλλά τελικά είπα «όχι», για­τί αισθανόμουν πως οι υποχρεώσεις μου εκείνη την περίοδο δεν θα μου επέτρε­παν να είμαι συνεπής. Το καλοκαίρι, λοι­πόν, όταν ήμουν περιοδεία, με πήρε πάλι ο Βασίλης και μου είπε πως ανοίγει ένας καινούργιος ραδιοφωνικός σταθμός, ο Αrena FM, και θα ήθελε να κάνουμε μαζί μια εκπομπή. Αυτήν τη φορά είπα «ναι».



Τέλος Ιανουαρίου, πρεμιέρα στο Μι­κρό Παλλάς, με το καινούργιο έργο του Θοδωρή Αθερίδη Από Μακριά. Γι­ατί Από Μακριά;

Γιατί, πρώτον, η Σμαράγδα Καρύδη, ο Γι­ώργος Κορμανός, η Μένια Αναγνωστο­πούλου και εγώ υποδυόμαστε τέσσερις ανθρώπους που έρχονται «από μακριά», από το 2045 μ.Χ. Ο δεύτερος και πιο σο­βαρός λόγος αποκαλύπτεται στο τέλος της παράστασης.


Δεν υπάρχει κάποια σχε­τική συζήτηση ή συμφωνία με το Μega για σίριαλ;

Όχι, τίποτα, τίπο­τα. Ήξεραν εξαρχής πως έχουν να κά­νουν με τρελό άν­θρωπο, οπότε δεν περιμένουν και πολ­λά από μένα. Τώρα τελευταία έχει αρχί­σει να με παραξενεύ­ει το ότι με ρωτούν τόσο επίμονα για την τηλεόραση. Προσω­πικά, αισθάνομαι πως σας είπα πολύ κα­θαρά τα πράγματα στην τελευταία σκηνή του Παρά Πέντε: «Έχασες όλη σου τη ζωή μπροστά σε μια τηλεόραση, νομίζοντας ότι αυτό είναι η ζωή. Αλλά η ζωή είναι έξω από το γυαλί». Αυτά δεν ήταν τα λό­για μου; Άρα εγώ σας τα ξεκαθάρισα όλα εγκαίρως. Εσείς επιμένετε να μη θέλετε να το καταλάβετε.

http://WWW.THALIA.COM

2giwrgos kapountzidhs Empty Re: giwrgos kapountzidhs Fri Jan 16 2009, 00:01

*D~A~D*

*D~A~D*
TD Aventurero Member

Τι λες τώρα; Πως δεν θα ξανακάνεις ποτέ τηλεόραση;

Όχι, δεν λέω αυτό. Μπορεί να ξαναγυρί­σω. Μπορεί του χρόνου να είμαστε πάλι εδώ και να συζητάμε για μια νέα σειρά. Δεν αποκλείω τίποτα. Απλώς όλο αυτό τον ενάμιση χρόνο που σταμάτησα να γράφω για την τηλεόραση, δεν είχα ποτέ την έντονη επιθυμία να το επαναλάβω.



Γιατί όχι;

Νομίζω πως φταίει πιο πολύ το ότι μεγά­λωσα. Και ίσως να αισθάνομαι πως, εντά­ξει, έγραψα χαριτωμένα πραγματάκια, αστεία, γέλασε ο κόσμος και περάσαμε όλοι καλά. Το έκανα, τέλειωσε. Δεν μπο­ρώ πια να «γεννάω» τα αστειάκια -και δεν λέω καθόλου υποτιμητικά το «αστειάκια»- που μου άρεσαν από παιδί και που έγρα­ψα και για τις Σαββατογεννημένες και για το Παρά Πέντε. Μεγαλώνω και αισθάνο­μαι πως πρέπει ίσως να ασχοληθώ με άλλα πράγματα. Να πάω κάπου αλλού.



Ανα­ρωτιέμαι αν είναι τελικά ευλογία ή κα­τάρα να κάνεις το μεγαλύτερο σουξέ σου με το ντεμπούτο σου. Μπορεί να ζή­σεις εκατό χρόνια, να κάνεις μια εκπλη­κτική διαδρομή, κι όμως όλοι να σε θυ­μούνται για το Παρά Πέντε.

Γι' αυτό κι εγώ αισθάνομαι πως ο μό­νος τρόπος για να μη θυμούνται όλοι το πρώτο πράγμα που έκανα σ' αυτή τη δι­αδρομή είναι να αλλάξω δρόμο. Από μι­κρός, ένα όνειρο που είχα, ίσως το με­γαλύτερο, ήταν να ασχοληθώ κάποτε με τον κινηματογράφο. Αυτό θέλω να κάνω τώρα. Θέλω να γράψω μια ωραία ιστορία για το σινεμά.

http://WWW.THALIA.COM

3giwrgos kapountzidhs Empty Re: giwrgos kapountzidhs Fri Jan 16 2009, 00:01

*D~A~D*

*D~A~D*
TD Aventurero Member

thea Razz e Question giwrgos kapountzidhs 68461

http://WWW.THALIA.COM

Sponsored content



Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum