Thalia Diva Forum
Welcome to Thalia Diva Fan Club!

Please Log in or Register!

Join the forum, it's quick and easy

Thalia Diva Forum
Welcome to Thalia Diva Fan Club!

Please Log in or Register!
Thalia Diva Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Thalia Diva Forum
Subscribe to Thalia Diva Youtube Channel https://www.youtube.com/user/thaliadivaGreekFC

You are not connected. Please login or register

chris cornel vs xristos danths

Go down  Message [Page 1 of 1]

1chris cornel vs xristos danths Empty chris cornel vs xristos danths Fri Nov 28 2008, 22:54

*D~A~D*

*D~A~D*
TD Aventurero Member

Κρις Κορνέλ vs Χρήστου Δάντη
Οι δηλώσεις και των δύο τραγουδιστών


Ακόμη και σήμερα, στο site του ελληνικού Χ-Factor, δίπλα από το βίντεο με την εκτέλεση του Χρήστου Δάντη, υπάρχει η εξής φράση: «Ο γνωστός καλλιτέχνης ετοίμασε ειδικά για το live show του Χ-Factor τη διασκευή του Billie Jean». Μόνο που τη διασκευή αυτή την είχε κάνει δύο χρόνια πριν star της διεθνούς rock μουσικής σκηνής Κρις Κορνέλ.


Ο πρώην τραγουδιστής των Audioslave και Soundgarden, που κάνει πλέον σόλο καριέρα, έχει πολλά να πει τόσο για τις κλοπές που έχουν κάνει στη slow rock εκτέλεση του τραγουδιού του Μάικλ Τζάκσον, όσο και για το νέο του CD που κυκλοφορεί σε λίγο καιρό σε συνεργασία με τον κορυφαίο Aμερικανό παραγωγό και ράπερ Τίμπαλαντ. Δεν χάνει, ωστόσο, ποτέ την ευκαιρία σε κάθε μας συνομιλία να αναφέρει πόσο ερωτευμένος είναι με την Ελληνίδα γυναίκα του, Βίκυ Καραγιάννη, και πόσο λατρεύει την Ελλάδα...

Πότε έκανες τη διασκευή του Billie Jean και πότε το εκτέλεσες ζωντανά για πρώτη φορά;
Για πρώτη φορά το εκτέλεσα ηχητικά σ’ ένα club της Στοκχόλμης που λέγεται O Baren. Ήταν 7 Σεπτεμβρίου του 2006. Αργότερα το ηχογράφησα για το σόλο άλμπουμ μου Carry On, το 2007.

Πώς έμαθες για τον Χρήστο Δάντη και πώς αντέδρασες;
Ένας θαυμαστής έστειλε e-mail στους διαχειριστές της ιστοσελίδας μου, αυτοί το έστειλαν στο management που έχω και έτσι μάθαμε τι έγινε. Είμαι πολύ τυχερός που έχω τόσο πιστό κοινό. Εν τω μεταξύ, η πεθερά μου μας πήρε τηλέφωνο για να μας πει για την εκπομπή που είχαν δει πολλοί φίλοι και συγγενείς. Προφανώς το παρακολουθούσε πολύς κόσμος. Κάθε ελληνική οικογένεια έχει ελληνική δορυφορική τηλεόραση στο εξωτερικό, το ίδιο και η δική μου. Όταν το πρωτοάκουσα απόρησα, να σου πω την αλήθεια, γιατί μόλις ένα χρόνο πριν είχε γίνει ολόκληρο θέμα σε όλα τα διεθνή μέσα η κλοπή του Ντέιβιντ Κουκ και η διάκρισή του με το ίδιο κομμάτι στο American Idol. Όλοι πίστευαν ότι κακώς διακρίθηκε, εφόσον το έκανε με κλεμμένο τραγούδι. Οι fans μου είχαν θυμώσει τότε πολύ, γιατί ενώ ο Ράιαν Σίκρεστ γνώριζε ότι ο Ντέιβιντ προετοίμαζε το δικό μου Billie Jean, οι κριτές δεν ενημερώθηκαν και πίστεψαν ότι ο Ντέιβιντ είχε δημιουργήσει μια ιστορική νέα βερσιόν! Το κοινό μου συσπειρώθηκε στο Διαδίκτυο και τα έβαλε με το American Idol, απαίτησε δημοσιεύσεις παντού και από τον Κουκ και τους κριτές να παραδεχτούν ότι το κομμάτι δεν ήταν δική του επινόηση, αλλά ότι το είχα γράψει εγώ δύο χρόνια νωρίτερα. Και το έκαναν. Βγήκαν την επόμενη μέρα και οι δύο πλευρές και είπαν την αλήθεια. Το εκτίμησα αυτό, κυρίως για τους fans που είχαν δώσει μάχη για μένα. Το βρετανικό X-Factor έκανε κάτι παρόμοιο λίγες εβδομάδες νωρίτερα. Τι να σου πω τώρα... Με τόσους διαγωνιζόμενους και μουσικούς που κλέβουν τη συγκεκριμένη διασκευή, σκέφτομαι ότι το παράξενο είναι που εγώ προσπάθησα να το περάσω σαν πρωτότυπο υλικό!

http://WWW.THALIA.COM

2chris cornel vs xristos danths Empty Re: chris cornel vs xristos danths Fri Nov 28 2008, 22:55

*D~A~D*

*D~A~D*
TD Aventurero Member

Είσαι παντρεμένος με την Ελληνίδα Βίκυ Καραγιάννη, με την οποία έχεις δύο πανέμορφα παιδιά. Έχεις αγαπήσει την Ελλάδα μέσω της Βίκυς;
Η Βίκυ για μένα ήταν κεραυνοβόλος έρωτας. Δεν είχα έρθει ποτέ στην Ελλάδα πριν τη γνωρίσω, παρ' όλο που για χρόνια ήθελα να επισκεφτώ τη χώρα αυτή. Η πρώτη φορά λοιπόν που ήρθα ήταν με τη Βίκυ, στην Αθήνα και τη Μύκονο, μέρη που επίσης ερωτεύτηκα αμέσως.
Πες μου τότε πέντε πράγματα που έχει η Ελλάδα και δεν τα αλλάζεις με τίποτα.
Πρώτα απ’ όλα την πεθερά μου! Τους ανθρώπους. Τα ελληνικά νησιά. Την μπουγάτσα στη Θεσσαλονίκη και την Αθήνα.
Η απάντηση του Χρήστου Δάντη
«Η μουσική είναι αρρώστια. Αν της κρυφτείς, θα σε ξαναβρεί. Αν δεν της κάνεις τα χατίρια, θα σε κάνει ρεζίλι στο δρόμο. Αν δεν την αγαπάς, θα σ’ τα σπάσει όλα». Αυτά γράφει ο Χρήστος Δάντης στο δελτίο του για την ούτε μιας εβδομάδας έναρξη των εμφανίσεών του στην Αρχιτεκτονική. Και έτσι είναι. Στο X-Factor η αλήθεια είναι ότι της κρύφτηκε, μπορεί άθελά του, αλλά της κρύφτηκε κι εκείνη τον βρήκε. Πάντως, επειδή την αγαπά τελικά τη μουσική ο Δάντης, δέχτηκε να απαντήσει στις ερωτήσεις μας και έδωσε τη δική του εκδοχή για την παρεξήγηση που έγινε.
Το γνωρίζατε ότι η διασκευή του Billie Jean που τραγουδήσατε στο live του X-Factor ήταν του Κρις Κορνέλ ;
Ναι, βέβαια. Εγώ την εκτέλεσή του είχα ακούσει και ξεσήκωσα.
Tι ακριβώς έγινε και αφέθηκε να εννοηθεί ότι ήταν δική σας διασκευή;
Κοιτάξτε, πάει να μεγαλοποιηθεί ένα θέμα που είναι ανυπόστατο. Εγώ ουδέποτε είπα ότι έχω κάνει τη διασκευή.
Ναι, αλλά ούτε αναφέρατε ότι η διασκευή που ακούστηκε ήταν του Κρις Κορνέλ...
Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια δικλείδα ασφαλείας, για εκείνον εννοώ, η οποία να υποχρεώνει τον εκτελεστή να αναφέρει το διασκευαστή. Δεν νομίζω ότι είμαι παράτυπος νομικά. Δεν αναφέρθηκε, απλά γιατί πολύ λίγοι από το ευρύ κοινό γνωρίζουν τον Κρις Κορνέλ ως σόλο καλλιτέχνη. Με τον Νίκο Μουρατίδη από την επιτροπή όλο το απόγευμα εκφράζαμε το θαυμασμό μας για το πόσο φοβερή διασκευή έχει κάνει ο Κορνέλ. Ο Σάκης απλά δεν τον ήξερε και δεν τον ανέφερε, ανέφερε μόνο το γνήσιο δημιουργό και μάλλον νόμισε ότι τη διασκευή την είχα κάνει εγώ. Δεν είχαμε καθόλου χρόνο να το συζητήσουμε.
Στον ημερήσιο Τύπο έγινε πρωτοσέλιδο και αναφέρθηκε ως κλοπή...
Τo συγκεκριμένο ήταν χτύπημα κάτω απ’ τη μέση. Είναι εσκεμμένη κίνηση εναντίον μου. Ήταν προκλητικός ο τρόπος που χειρίστηκε το θέμα ο δημοσιογράφος. Ανέφερε μέχρι και τα δικαστήριά μου με τον Μάνο Ψαλτάκη. Είναι μια εσκεμμένη επιχείρηση για να με βγάζει κλέφτη και ύπουλο.
Πάντως, ο ίδιος ο Κρις Κορνέλ μου είπε ότι η δική σας είναι και από τις καλύτερες εκτελέσεις που έχει ακούσει...
Τον ευχαριστώ πάρα πολύ! Δεν μπορεί όμως να συγκρίνει κανείς τον τρόπο που τραγουδάει ο Κορνέλ με το δικό μου. Ο άνθρωπος τραγουδάει, ας μου επιτραπεί η έκφραση, με τ’ αρχ... του, τραγουδάει με την ψυχή του. Εγώ δεν είχα καμία διάθεση να τον προσβάλω. Δυστυχώς, όμως, οι μεγάλοι καλλιτέχνες και δημιουργοί είναι αδικημένοι. Δηλαδή κι εμένα που είμαι στο χώρο έφτασε η συγκεκριμένη εκτέλεση στ’ αφτιά μου από τον Ντέιβιντ Κουκ. Kαι μετά ανακάλυψα ότι ήταν του Κορνέλ. Δεν είχα ουδεμία πρόθεση να θίξω τον Κορνέλ και να προσβάλω έναν άνθρωπο που με έχει επηρεάσει προσωπικά έστω στο 1% από τις εκτελέσεις μου.

http://WWW.THALIA.COM

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Similar topics

-

» Xrhstos Danths!
» Chris Brown!

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum